VAŽNO

Autor: Milana Kovačević Miškić, 4. 9. 2020.

UPUTE ZA ORGANIZACIJU NEPOSREDNOG ODGOJNO-OBRAZOVNOG RADA U

OBRTNIČKOJ ŠKOLI, OPATIJA U UVJETIMA POVEZANIMA S COVID-19

Nastavna godina 2020./2021. u Obrtničkoj školi počinje po Modelu A – NASTAVA U ŠKOLI, svi su učenici u školi uz pridržavanje epidemioloških uputa. Za učenike koji spadaju u izrazito vulnerabilnu skupinu, o čemu nadležni liječnik izdaje potvrdu, kao i za razrede koji su u samoizolaciji, nastava se organizira na daljinu.

Nastava će se odvijati u dvije smjene. U smjeni A su raspoređeni sljedeći razredni odjeli: 1.F1, 1.F2, 2.F1, 2.F2, 3.F1, 3.F2 i 3.F3, a u smjeni B:  1.F3/P/M, 1.K, 2.F3/P/M, 2.K, 3.K i 4.K razred.

U prvom tjednu nastave, od 7.9. do 11.9.2020.g, svi učenici prvih razreda će biti u jutarnjoj smjeni zbog predavanja iz Zaštite na radu, a ostali razredi će taj tjedan biti u popodnevnoj smjeni.

Od 14.9.2020.g. nastava kreće s A smjenom ujutro, a B smjenom popodne.

Svaki razredni odjel bit će smješten u svojoj učionici, a predmetni nastavnici dolaze prema rasporedu sati. Kako u učionicama škole nije moguće osigurati fizički razmak od 2 m između svih osoba (učenika i nastavnika), učenici i nastavnici OBVEZNI su tijekom boravka u prostorima škole nositi maske.

Svi učenici škole dobit će 2 platnene maske i vizir koji će nositi tijekom izvođenja praktične nastave u školskim praktikumima.

Učeniku koji dođe u školu bez maske (i vizira za praktičnu nastavu) neće se dozvoliti ulazak u školu o čemu će biti obaviješteni roditelji.

Na ulazu u školu obvezno je dezinficirati ruke (na zidu s desne strane postavljen je dozator s dezinficijensom za dezinfekciju ruku s uputom za korištenje) i obuću na tepihu.

Učenici trebaju voditi brigu o higijeni ruku redovitim pranjem ruku tekućom vodom i sapunom. U školi su 2 učenička sanitarna čvora i u svakom od njih učenicima je na raspolaganju tekući sapun, dozator s dezinficijensom i papirnati ručnik za brisanje ruku.

Na početku i na kraju svake smjene organizirano je primjereno čišćenje učionica  i školskih praktikuma sukladno uputama  MZO-a i HZJZ-a.

ORGANIZACIJA NASTAVE I ODMORA UČENIKA

Nastavni sat će trajati 40 minuta te će se ukinuti školsko zvono. Nastava će iz većine nastavnih predmeta biti organizirana u blok-satu. Nastava iz TZK-a održavat će se na otvorenom dok za to budu povoljni vremenski uvjeti, a nakon toga u  Sportskoj dvorani „Marino Cvetković˝, ali bez prakticiranja grupnih sportova.

Za vrijeme malih odmora (u trajanju od 5 minuta) učenici ne napuštaju učionicu već ostaju u razredu s predmetnim nastavnikom. Iznimno, uz dozvolu nastavnika učenici smiju otići na najbliži  sanitarni čvor u kojem istovremenu smiju biti najviše dvije osobe.

Tijekom svake smjene veliki odmor će se organizirati u različito vrijeme na način da unaprijed dogovorene grupe učenika (razredni odjeli) idu na veliki odmor u trajanju od 20 minuta nakon 2. nastavnog sata, a druga grupa učenika ide na veliki odmor nakon 3. nastavnog sata. Za vrijeme velikog odmora ne miješaju se učenici različitih razrednih odjela. Preporuča se nošenje marende od kuće.

Vrijeme velikih odmora u jutarnjoj smjeni:

9,25-9,45 sati

10,10-10,30 sati

Vrijeme velikih odmora u popodnevnoj smjeni:

15,25-15,45 sati

16,10 – 16,30 sati

Učenici su dužni izmjeriti tjelesnu temperaturu svaki dan prije dolaska u školu. U slučaju povišene tjelesne temperature ili nekih od simptoma COVID-19 (simptomi respiratorne bolesti-grlobolja,kašalj, poteškoće u disanju,poremećaj osjeta njuha i okusa, gastrointestinalne smetnje-proljev,povraćanje i bol u trbuhu), učenik ne smije doći u školu te se roditelj javlja ravnatelju škole i izabranom liječniku obiteljske medicine. Ako se znakovi koji upućuju na moguću zarazu COVID-19 pojave tijekom boravka u školi, nastavnik odmah obavještava roditelje/staratelje, koji u najkraćem roku trebaju doći po dijete. Učenik će se izolirati u prikladnu prostoriju do dolaska roditelja.  Ako se kod učenika utvrdi zaraza COVID-19, roditelj/staratelj je obvezan to žurno javiti ravnatelju škole te se postupa sukladno odluci nadležnog epidemiologa.

Kraći izostanak iz škole zbog bolesti učenika u nadležnosti je izabranog liječnika obiteljske medicine iznimno pedijatra. Izostanci iz škole zbog bolesti koji su dulji od mjesec dana u nadležnosti su liječnika školske medicine nadležnog za školu koju učenik polazi.

SURADNJA S RODITELJIMA

Zbog epidemioloških razloga individualne informacije i komunikacija između roditelja i razrednika odvijat će se putem elektroničke pošte ili školskog telefona.

Roditeljski sastanci održat će se online. Iznimno, roditeljski sastanci učenika I. razreda održat će se uživo na otvorenom prostoru (školsko dvorište).

U slučaju pogoršanja epidemiološke situacije na lokalnoj i/ili nacionalnoj razini moguća je primjena i Modela B - mješovitog oblika nastave (učenici prate nastavu dijelom u školi, dijelom na daljinu) te Modela C - nastava na daljinu (svi učenici prate nastavu na daljinu).

Škola ima beskontaktni toplomjer za slučaj potrebe mjerenja temperature u ustanovi.

Na ključnim mjestima u školskoj zgradi postavljeni su informativni posteri koji služe kao podsjetnici o higijenskim protokolima i ponašanju u vrijeme pandemije.

MOLIMO SVE DA SE PRIDRŽAVAJU SVIH UPUTA KAKO BISMO OČUVALI ZDRAVLJE.

« Svibanj 2024 »

Obrtnička škola Opatija / Bože Milanovića 3, HR-51410 Opatija / www.ss-obrtnicka-opatija.skole.hr / ured@ss-obrtnicka-opatija.skole.hr